Slunečnice pestrá (Lepomis gibbosus)

Slunečnice pestrá (Lepomis gibbosus)


  • slunečnice pestrá je také známá jako Lepomis gibbosus (lat.), Pumpkinseed (angl.) či Sonnenbarsch (něm.)

Slunečnice pestrá je krásným zpestřením zahradních jezírek nejen pro své pestrobarevné zbarvení, ale i pro svou vysokou aktivitu.

Zvláště v létě se jezírka s populacemi slunečnice pestré proměňují v nádržky bublající pohybem třpytivých obživlých drahokamů.

Objednat slunečnice pestré!

 

 

 

 

Slunečnice pestrá: základní vlastnosti a typické znaky

  • délka: průměrná 10 – 15 cm; max. 20 cm
  • hmotnost: průměrná 30 – 100 g; max. 200 g

Vzhled slunečnice pestré

Vzhled slunečnice pestré se značně liší od ostatních okounovitých ryb. Má vysoké, ploché tělo. Jeho výška může dosahovat i poloviny délky ryby. Hlava je krátká, s malými ústy. Hřbet zdobí ploutev tvořená přední trnitou a zadní měkkou částí. Ploutve jsou žlutavé, hřbetní a zadní ploutev mají světlý okrajový lem.

Slunečnice pestrá má krásné zbarvení, díky němuž je často vyhledávaná pro zahradní jezírka. Základem zbarvení je leskle namodralé až tyrkysově zářivé tělo, protkané liniemi tmavých skvrn, které místy splývají až v nepravidelné pruhy. Bříško je u samic nažloutlé, u samečků přechází až do pomerančově oranžových tónů. Na hrotu skřelové kosti vyniká velmi výrazná kulatá skvrna. Často má podobu červeného středu se silným černým okrajem. Intenzita zbarvení v průběhu roku kolísá, nejsilnější je v období tření.

Krmení slunečnice pestré

Potravou slunečnice pestré jsou plankton, hmyz, larvy hmyzu, korýši, potěr ryb a občas požírá i vlastní plůdky.

Krmit se dá vším živým, co se jí vejde do tlamičky. Přijímá i veškerou umělou potravu.

Slunečnice pestrá ve volné přírodě

Slunečnice pestrá nepochází z České republiky. Do Evropy byla přivezena ze Severní Ameriky. Velice rychle se aklimatizovala, přizpůsobila nové lokalitě, vytvořila životaschopné populace a rozšířila se i do oblastí severní Evropy.

Výskyt slunečnice pestré v ČR je ostrůvkovitý – nemá invazní charakter jako v jiných zemích Evropy. Její hejna obývají především čisté a teplé vody nížinných oblastní. Na Slovensku se často vyskytuje v tůních, kanálech a ramenech Dunaje, kam pronikla z Maďarska.

Slunečnice pestrá pohlavně dospívá v období 1 – 2 roků. Vytírá se v květnu až červnu. Samice se vytírají v několika dávkách u různých samců. Samci typicky shromažďují vajíčka vícero samic. Výtěr probíhá do miskovitých třecích jamek 20 – 40 cm velikých, které předem vytváří samec. Ten ho po celou dobu inkubace i vykulení (cca 11 dní) velmi agresivně ochraňuje vůči všem ostatním rybám. Plůdky, snažící se opustit hnízdo, sameček chytá do tlamky a odnáší je zpět. Samice produkuje průměrně 500 – 5000 jiker.

Růst slunečnice pestré

Slunečnice pestrá se v české přírodě dožívá 6 – 7 let. Její růst je pomalý.

Objednat slunečnice pestré!


Barevné a tvarové variace slunečnice pestré

Slunečnice pestrá určená pro zahradní jezírko