Karas zlatý (Carassius auratus gold)

Karas zlatý (Carassius auratus gold)


  • karas zlatý je také znám jako Carassius auratus gold (lat.), Prussian Carp, Goldfish (angl.) či Giebel (něm.)

Karas zlatý je okrasná ryba vyšlechtěná z karase stříbrného.

Karas zlatý je oblíbeným obyvatelem zahradních jezírek nejen pro své zbarvení a tendenci vyhřívat se za slunečných dnů u hladiny, ale také pro svou odolnost. Díky té odolává poklesu teplot a snadno přezimuje, má nízké nároky na kvalitu vody a není zvlášť citlivý ani na nedostatek potravy. A navíc dobře snáší i pokles obsahu kyslíku.

Karas zlatý má rád společnost vlastního druhu – a jediným jeho rizikem tak je přemnožení v jezírku.

 

Objednat karasy zlaté!

Karas zlatý: základní vlastnosti a typické znaky

  • délka: průměrná 15 – 30 cm; max. 45 cm
  • hmotnost: průměrná 0,1 – 0,5 kg; max. 1,5 kg

Vzhled karase zlatého

Karas zlatý se vyznačuje vysokým plochým tělem, mírně vyklenutou hřbetní ploutví, chybí mu vousky a má tuhé šupiny. Samičky mají v době pohlavní zralosti kulatější bříška. U samců se objevu v době tření třecí vyrážka.

Zlatá varianta karase se od modrostříbrného karase stříbřitého liší především zbarvením, pro které se stává oblíbeným obyvatelem okrasných jezírek. Karas zlatý navíc neztratil nic z odolnosti karase stříbřitého.

Karas zlatý je velmi nenáročný – a to jak na kvalitu vody, tak na její teplotu, na přítomnost potravy i na obsah kyslíku. Dokáže totiž štěpit vlastní tuk a získávat tak kyslík. Snadno přezimuje.

V jezírku za slunečných dnů vyplouvá k hladině a vyhřívá se na sluníčku, jinak se pohybuje spíše při dně. Má velmi rád společnost jedinců svého druhu – i proto hrozí snadné přemnožení karase zlatého v jezírku.

Krmení karase zlatého

Karas zlatý je všežravec. Potravu karase zlatého tvoří jak živočišná, tak rostlinná složka.

Karase zlatého je možno krmit vločkami, peletkami a živým krmivem.

Karas ve volné přírodě

Karas je rybou nepůvodní. Pochází z východní Asie. Do našich vod se dostal po vysazení v Maďarsku masivním šířením po Dunaji až do řeky Moravy a celé České republice. Obývá převážně stojaté vody nížinných oblastí na celém území ČR. Proniká i do řek a proudných úseků toku.

Karas je hejnová ryba, která se rozmnožuje v květnu až červnu. Samice pohlavně dospívá v 2. roce. Výtěr probíhá v několika dávkách a samice se vytírají na rostliny. Samice se dokáží množit díky své genetické anomálii tak, že spermie nesplývají s vaječnou buňkou, pouze stimulují její vývoj. K vývoji stačí přítomnost mlíčí jakéhokoli druhu kaprovitých ryb (např. kapr, cejn). Tento způsob rozmnožování je označován jako gynogenetický. Množství jiker se pohybuje mezi 10 000 – 150 000.

K poddruhům karase zlatého patří:

  • karas zlatý schubunkin (Carassius auratus schubunkin), který kombinací červené, černé, modré a bílé barvy připomíná kapra koi;
  • karas sarasa,
  • karas citrónový,
  • závojnatka ryunkin či
  • závojnatka kaliko.

Růst karase zlatého

Karas zlatý roste rychleji než karas obecný a dorůstá i větších rozměrů. U nás se dožívá maximálně 7 let. Jeho růst je rychlý, ale závislý na kvalitě vody a množství potravy.

Objednat karasy zlaté!


Barevné a tvarové variace karase zlatého