Kapr koi – Nishikigoi (Cyprinus carpio)

Kapr koi – Nishikigoi (Cyprinus carpio)


  • kapr koi je také znám jako Cyprinus carpio (lat.), nišikigoi či nishikigoi (jap.), Koi Carp (angl.) či Koi karpfen (něm.)
  • japonské označení nišikigoi se volně překládá jako brokátový kapr

Kapr koi – jedna z nejoblíbenějších rybek zahradních jezírek – je ozdobou každé z umělých nádrží. Ostatně na jeho vzhledu se projevuje více 2000 let trvající záměr mistrů chovatelů, kteří ho pro okrasné účely šlechtí.

Za vyšší nároky na kvalitu vody a její okysličení se kapři koi odvděčují nejen nadpozemským vzhledem, který Vás nechá zapomenout na svět, ale i roztomilou přítulností, ke které se nechají ochočit krmením z rukou.

Objednat kapry koi!

Kapr koi: základní vlastnosti a typické znaky

  • délka: průměrná 40 – 65 cm; max. 100 cm
  • hmotnost: průměrná 1,5 až 5 kg; max. 8,5 kg

Kapr koi je ozdobným druhem kapra vyšlechtěným pro účely zkrášlení jezírek okrasných zahrad a parků.

Vzhled kapra koi

Kapr koi má podlouhlé, po stranách mírně zploštělé tělo. Tělo pravého koi je nízké a válcovité. Ústa jsou koncová, vysunutelná, opatřena dvěma páry vousků. V postranní čáře je 32 – 40 velkých šupin. Hřbetní ploutev má 20 – 26 paprsků, řitní ploutev 8 paprsků. Ocasní ploutev je výrazně vykrojená.

Samostatnou kapitolou je zbarvení kaprů koi, kterou je jejich primárních charakteristikou. Rozlišuje se velké množství barevných tříd, které navíc souvisí i s původem té které třídy. Mezi nejznámější patří jednobarevné formy Ogon, dvoubarevné formy s bílým základem a červenými skvrnami Kohaku, formy s černou kresbou na bílém, žlutém či červeném podkladě Bekko, modrobílé Asagi, tříbarevné Sanke a formy s černým základem a jednobarevnou kresbo Utsuri.

Chov kapra koi

Kapr koi je hejnová ryba. Omezovat jejich přítomnost na několik jedinců není v rámci jejich pohody v jezírku optimální – nejlépe je volit pět a více kusů.

Jezírko pro kapra koi

Kapry koi je vhodné chovat v jezírku o objemu 15 m³ a více. Pro bezproblémové přezimování je nutností mít určitou část (min. 1 m²) hlubokou 1,5 metru, neboť v této hloubce se i v zimě udrží teplota 5 – 7,5 °C, kterou kapři koi potřebují k přežití.

Péče o jezírko a vodu pro koi kapra

Kapr koi potřebuje především dostatek kyslíku a čistou vodu. Proto je třeba, aby byla voda jezírka okysličována v létě (např. zakomponováním vodopádu či fontánky do jezírka) a v zimě zcela nezamrzla. Tomu předejdeme ohříváním hladiny teplým vzduchem či třeba umístěním plováku proti zamrznutí.

Kvalitu vodu zajistí především kvalitní průtočný filtr, který netřeba vypínat, a bažinné rostliny vhodně umístěné kolem břehů. Filtr by měl zvládat nejen mechanické nečistoty, ale být schopen odbourávat i dusíkaté látky z vody. Pro likvidaci sinic a řas se pak hodí UV lampy.

Kromě možných znečištění byste měli celoročně hlídat i pH vody, který by se měl pohybovat mezi 6 – 8. Pokud pH překročí tyto hranice, je třeba odhalit příčinu a okamžitě ji eliminovat.

Krmení kapra koi

Kapr koi je všežravec, který sežere v podstatě cokoliv. Nicméně to není ohled, kterým bychom se při chovu v jezírku měli řídit. Primárně bychom měli dbát na to, aby strava koi kaprů byla pestrá.

Krmit kapra koi můžeme specializovaným granulovým krmivem. K tomu je vhodné koi kaprům zajistit rostlinnou složku stravu, kterou si v jezírku nejspíš zpestří ještě požíráním rozličného hmyzu.

Kapry koi krmíme i podle teploty vody. Vzhledem k tomu, že jsou to studenokrevní živočichové, tak je ve studené vodě krmíme minimálně až vůbec, zatímco v teplé vodě jim musíme zajistit dostatek potravy, neboť budou mít zvýšený apetit.

Růst kapra koi

Kapr koi se v běžných podmínkách dožívá kolem 30 let. Při mimořádné péči o chovné páry kaprů koi je možno docílit i věku velmi vysokého – 100 a více let.

Růst koi kaprů ovlivňuje především kvalita vody, krmivo, teplota voda a pohlaví jedince. Optimální teplotou je pro ně 23 – 28 °C.

Tolerance kapra koi

Koi kapříci se velmi dobře snesou s jesetery, neboť ti se drží po většinu času u dna, zatímco jedinci koi kapra se čile pohybují v celém vodním sloupci. A navzájem si tedy nepřekážejí.

Není vhodné míchat kapry koi s okrasnými karasy, neboť ti mají tendenci se v jezírku přemnožit.

Původ kapra koi

Kapr koi je výsledkem dlouholeté šlechtění z divokého kapra. První záznamy o šlechtění spadají ještě do doby před Kristem. Docházelo k němu v Číně, odkud se pak rozšířilo do celého světa.

Mistrovské úrovně se chov koi kaprů dočkal v Japonsku a jeho umělecky vycizelovaných okrasných zahradách. Právě zde si našli místo tito všemi barvami hýřící živočichové. Právě zde dosahují jedinci druhu kapr koi těch nejvyšší kvalit, ať už estetických či fyzických. Ostatně jsou to právě japonské koi farmy, které prosperují natolik, že živí jednu rodinu – jeden rod po několik generací a předávají se z otce na syna.

Koi v japonštině znamená prostě kapr – ostatně druh, kterému my říkáme kapr koi, se v Japonsku nazývá nišikigoi (tj. brokátový kapr). Slovo koi se zvukově shoduje s japonským slovem pro cit, náklonnost – lásku. I proto jsou nišikigoi v Japonsku symbolem lásky a přátelství. Japonský zen dokonce pozorování koi kaprů staví na úroveň meditace.

Objednat kapry koi!


Barevné a tvarové variace kapra koi