Jeseter bílý (Acipenser transmontanus)

Jeseter bílý (Acipenser transmontanus)


  • jeseter bílý je také znám jako Acipenser transmontanus (lat.), White Sturgeon (angl.) či Stör weiß (něm.)

Jeseter bílý patří k největším jeseterům, jejichž délka může přesáhnout i 6 m. V jezírku zaujme nejen obřími rozměry, ale i vzhledem pradávných ryb, absencí šupin a řadami kostěných štítů.

Objednat jesetera bílého!

 

Jeseter bílý: základní vlastnosti a typické znaky

  • délka: průměrná 160 – 200 cm; max. přes 300 cm (610 cm)
  • hmotnost: průměrná 100 – 200 kg; max. 680 kg

Jeseter bílý je největší sladkovodní ryba Severní Ameriky.

Vzhled jesetera bílého

Jeseter bílý má mohutné tělo, bez šupin, s pěti řadami kostěných štítků (hřbet 11 – 14 štítků v řadě, na boku 38 – 48, na břiše 9 – 12). Vrchní část těla bývá zbarvena od světle šedé až po olivově zelenou. Břicho je bělavé. Ústa jsou bezzubá se čtyřmi vousky. Rypec je krátký.

Krmení jesetera bílého

Potrava jesetera bílého je velmi variabilní. V mládí vyhledává vodní rostliny, poté přechází na měkkýše, korýše, mihule, ryby a mrtvé ryby.

Jeseter bílý ve volné přírodě

Jeseter bílý je anadromní rybou, která žije ve sladké i slané vodě. Často se pohybuje v brakických vodách, ve spodních a pomalu tekoucích částech velkých řek a v zálivech Severní Ameriky. Na podzim a v zimě se pohybuje převážně v mořích.

Jeseter bílý pohlavně dospívá mezi 15. a 25. rokem života. Tře se mezi květnem a červen při teplotách 14 – 19 °C na hrubé štěrkovité dno proudících řek. Samice klade kolem 100 000 hnědých jiker, které se lepí na dno. Potěr se líhne cca po týdnu. Interval tření je 4 – 11 let.

V České republice se jeseter bílý ve volné přírodě nevyskytuje. Nachází se převážně v severní Americe, a to od Aljašky po Mexiko. Obývá hlavně ústí velkých řek, jako jsou např. San Joaquín-Sacramento, Willamette, Klamath, Columbia a Fraser.

Růst jesetera bílého

Jeseter bílý dorůstá délky až 610 cm a váhy 680 kg. Dožívá se i více než 100 let.

Objednat jesetera bílého!


Barevné a tvarové variace jesetera bílého

Jeseter bílý: náčrt