Jeseter atlantský (Acipenser oxyrinchus oxyrinchus)

Jeseter atlantský (Acipenser oxyrinchus oxyrinchus)


  • jeseter atlantský je také znám jako Acipenser oxyrinchus oxyrinchus (lat.), Atlantic sturgeon (angl.) či Atlantischer Stör (něm.)

Jeseter atlantský patří k nejen k největším jeseterům, ale také k nejstarším druhům ryb planety Země. Jeho starodávný vzhled zdůrazňuje specificky tvarovaný rypec a pět řad kostěných štítů, táhnoucích se po boku těla.

Přihlížející jeseter atlantský upoutá nejen vzhledem, ale i kroužením kolem jezírka – zvláště ve večerních hodinách.

Objednat jesetera atlantského!

Jeseter atlantský: základní vlastnosti a typické znaky

  • délka: průměrná 300 – 350 cm; max. 450 cm
  • hmotnost: průměrná 300 – 340 kg; max. 400 kg

Jeseter atlantský je poddruhem jesetera ostrorypého. Společně s vyzou velkou patří k největším jeseterům.

Vzhled jesetera atlantského

Zbarvení těla jesetera atlantského je modročerné až olivově hnědé na hřbetu, světlejší na bocích a bílé na břiše. Má protáhlý a zašpičatělý rypec – delší než ostatní jeseteři. Na tlamě má čtyři vousy. Tělo zdobí pět řad kostěných štítů.

Krmení jesetera atlantského

Potravou jesetera atlantského jsou korýši, měkkýši a mrtvé ryby.

Jeseter atlantský ve volné přírodě

Jeseter atlantský je anadromní ryba, která žije ve sladké i slané vodě.

Jeseteři atlantští pohlavně dospívají mezi 6. – 10. rokem (samci) a 12. – 20. rokem (samice). Jeseteři táhnou z v únoru do proudných částí řek, kde se v období června až července při teplotách 13 – 18 °C vytírají na kamenité nebo štěrkovité dno. Vytírají se s odstupem 2 až 6 let. Množství jiker se pohybuje od 800 000 ku 3 750 000 kusů.

V České republice se jeseter atlantský ve volné přírodě nenachází. Vyskytuje se v Kanadě (New Brunswick, Nova Scotia, Prince Edward I., Québec), Spojených státech (Alabama, Connecticut, Delaware, Florida, Georgia, Louisiana, Maine, Maryland, Massachusetts, Mississippi, New Hampshire, New Jersey, New York, North Carolina, Rhode Island, Jižní Karolína, Virginie) a na pobřeží Atlantského oceánu. I v těchto státech bylo ovšem přežití jesetera atlantského vážně ohroženo masivním lovem kvůli kaviáru a mase, stavěním přehrad a zavlažovacích systémů. Ty totiž brání jeseterům v tahu za vytřením.

Růst jesetera atlantského

Délka jesetera atlantského dosahuje k 4,6 metrů a váha až ke 400 kg. Tyto rozměry byly zaznamenány u jesetera, jehož věk byl odhadnut na cca 60 let.

Objednat jesetera atlantského!


Barevné a tvarové variace jesetera atlantského

Jeseter atlantský v celé své kráse