Amur zlatý (Ctenopharyngodon idella gold)

Amur zlatý (Ctenopharyngodon idella gold)


  • amur zlatý je také znám jako Ctenopharyngodon idella gold (lat.), Grass carp (angl.) či Grasskarpfen (něm.)

Amur zlatý je barevnou variantou amura bílého. Tato okrasná varianta amura se těší velké oblibě chovatelů především v Izraeli a v Americe.

Amur zlatý patří k nenáročným jezírkovým rybám. Není zvlášť citlivý na kvalitu vodu, ani na nedostatek kyslíku. Dobře přezimuje a je možné ho chovat celoročně. Konzumuje především rostlinnou stranu, proto je i vyhledáván k likvidaci vláknitých řas v jezírku.

Krása jeho zbarvení nezůstává skrytá, pohybuje se totiž vysoko ve vodním sloupci – za slunečných dní i přímo pod hladinou.

Objednat amury zlaté!

Amur zlatý: základní vlastnosti a typické znaky

  • délka: průměrná 50 – 80 cm; max. 120 cm
  • hmotnost: průměrná 2 – 6 kg; max. 20 kg

Vzhled amura zlatého

Tělo amura zlatého je podlouhlé, válcovitého tvaru. Hlava má široké a dlouhé ploché čelo a nízko umístěné oči. Zlatá varianta amura má žlutooranžovou barvu těla, boky stříbřité a oči oranžové. Ploutve mají žlutooranžovou barvu těla. Požerákové zuby jsou mohutně vyvinuté.

Amur se vyznačuje preferencí rostlinné stravy, k jejímuž strávení využívá dlouhé a objemné střevo. Amur zlatý snadno přezimuje, není náročný na kvalitu vody, ani na obsah kyslíku ve vodním prostředí.

Krmení amura zlatého

Amuři jsou vyhledávaní pro svou preferenci rostlinné stravy – za účelem likvidace řas v jezírku. Potravou amura zlatého se mimo rostlin stávají i drobné organismy žijící u dna.

Kromě rostlinné stravy amur zlatý přijímá i granule, zvláště dobře reaguje na kapří krmivo.

Amur ve volné přírodě

Amur je na území České republiky nepůvodní rybou. Pochází z Asie a importován byl především pro účely sportovního rybolovu a kvůli schopnosti požírat velká množství vodního rostlinstva. Daří se mu zejména v teplejších, zarostlý a stojatých vodách. Najdeme ho v tůních, v odstavných ramenech řek, v pískovnách. Nejčastěji se vyskytuje na území jižní Moravy a v údolních nádržích Polabí.

Amur zlatý pohlavně dospívá mezi 4. a 6. rokem života, po překročení 60 – 70 cm délky – optimálně v červnu. Podmínkou výtěru je vysoká teplota voda, kvůli čemuž se v ČR přirozeně nevytírá. Je třeba ho množit uměle.

Růst amura zlatého

Amur patří k nejrychleji rostoucím sladkovodním rybám. Dosahuje i 18 až 20 kg ve věku kolem 5. roku a přibírá tempem 2 až 4 kg za rok. Takto prosperuje ovšem pouze v původním prostředí. V ČR roste podstatně pomaleji, a to kvůli nižším teplotám a nižšímu příjmu potravy. Amur zlatý se dožívá až 15 let.

Objednat amury bílé!


Barevné a tvarové variace amura zlatého

Amuři zlatí připravení na prodej