Vše o chovu ryb

Chov ryb

Kapr KOI – Nishikigoi

Prev IMG
Ryba vhodná do zahradních jezírek a bazénů z důvodu obrovského množství barevných kombinací. Kapr KOI by neměl v jezírku chybět, protože po vysazení se stává perlou Vašeho jezírka. Ryby musíme krmit vhodnou velikostí krmiva, která nesmí přesahovat velikost ústního otvoru ryby. Dále musíme volit vhodný obsah látek v krmivu pro dané roční období, abychom ryby nepřekrmovali a tak nezatěžovali jeho trávicí trakt. Ryby přestáváme krmit, pokud teplota vody v jezírku klesne pod 10 °C.

Podmínky chovu:

K chovu KOI kaprů musíme mít dostatečně velké jezírko s minimální hloubkou 150 cm. V jezírku by neměla chybět kvalitní filtrace, UV lampa ( na 1 m3 vody 3W výkonu) a výkonné čerpadlo, které přečerpá objem jezírka za 1 až 2 hodiny. Při vysazování ryb počítáme s poměrem: na 1 m3 vody 80 cm délky ryby. Dále jsou velmi důležité hydrochemické údaje vody v jezírku, které nám stanoví specializovaná firma na rozbory vody.

Sledujeme:

  • pH 6-8,5 ( optimum 7 )
  • kyslík 8-9 mg/l ( nemělo by klesnou pod 5 mg/l )
  • obsah dusitanu, dusičnanu a volného čpavku

Ke krmení využíváme plovoucího krmiva s vyváženým a plnohodnotným obsahem látek. Ryby musíme krmit vhodnou velikostí, která nesmí přesahovat velikost ústního otvoru. KOI kaprům snížíme krmnou dávku při teplotách nižších než 15 °C a přestaneme krmit, pokud teplota vody v jezírku klesne pod 10 °C.


Karas stříbřitý (barevné formy)

Prev IMG
Ryba vhodná do malých zahradních jezírek a bazénů z důvodu velkého množství barevných a tvarových variací. Má nízké nároky na kvalitu vody a je nenáročná na chov. Musíme dát pozor, aby nedošlo k jejímu přemnožení.

Ke krmení využíváme plovoucího krmiva pro KOI kapry s vyváženým a plnohodnotným obsahem látek.


Jelec jesen (barevné formy)

Prev IMG
Ryba vhodná do zahradních jezírek a bazénů z důvodu množství barevných variací, vytváření hejn, aktivního pohybu v horních částech vodního sloupce a převážně sběru potravy z hladiny.

Jelec jesen dobře přijímá jak krmivo pro kaprovité ryby, tak potápivé krmivo pro jesetery, které se při klesání vznáší ve vodním sloupci.


Perlín ostrobřichý (zlatá forma)

Prev IMG
Ryba vhodná do zahradních jezírek a bazénů z důvodu barevné variace, vytváření hejn a aktivního pohybu ve vodním sloupci.

Perlín ostrobřichý dobře přijímá krmivo pro kaprovité ryby.


Lín obecný (barevné formy)

Prev IMG
Ryba vhodná do zahradních jezírek a bazénů z důvodu množství barevných variací. Má nízké nároky na kvalitu vody a je nenáročná na chov. Nevýhodou je, že se převážně drží u dna a v jezírku není dobře vidět.

Lín obecný dobře přijímá potápivé krmivo pro kaprovité i jeseterovité ryby.


Sumec velký (albinotická forma)

Prev IMG
Rybu nedoporučuji do zahradních jezírek a bazénů z důvodu světloplachosti a vysokého potravního apetitu, kterým by mohl výrazně zredukovat rybičky ve Vašem jezírku. Při přemnožení ryb v jezírku (např. karásků) je výbornou zdravotní policií.

Sumec velký v menších velikostech dobře přijímá potápivé krmivo pro jeseterovité ryby, ve větších velikostech drobné rybky.


Slunečnice pestrá

Prev IMG
Ryba v zahradním jezírku či bazénů vyniká svoji aktivitou. Nevýhodou je, že při pohledu z hora je velmi málo viditelná. Její pestrou barevnost můžeme vidět při pohledu z boku.

Slunečnice pestrá dobře přijímá potápivé krmivo pro kaprovité i jeseterovité ryby.


Ostroretka stěhovavá

Prev IMG
Ryba vhodná do zahradních jezírek a bazénů z důvodu požírání vláknité řasy. Avšak není pravdou, že Vás Ostroretka stěhovavá zbaví veškeré vláknité řasy v jezírku, právě z důvodu masivního růstu řas. A dále v případě krmení ostatních ryb granulemi, bude preferovat tuto chutnější a lehce dostupnou potravu.

Ostroretka stěhovavá dobře přijímá potápivé krmivo pro jeseterovité ryby, jelikož je pro ni chutnější a snadněji dosažitelný, než vláknitá řasa.


Amur bílý (albinotická forma)

Prev IMG
Ryba vhodná do zahradních jezírek a bazénů z důvodu požírání vláknité řasy. Bohužel zde platí ta skutečnost jako u Ostroretky stěhovavé, že nás není schopen zbavit veškeré vláknité řasy v jezírku, právě z důvodu masivního růstu řas. A dále v případě krmení ostatních ryb granulemi, bude preferovat tuto chutnější a lehce dostupnou potravu. Další nevýhodou je, že nám tato ryba začne konzumovat jezírkové rostliny.

Amur bílý dobře přijímá potápivé krmivo pro jeseterovité ryby, jelikož je pro ni chutnější a snadněji dosažitelný, než rostlinná potrava.


Mým podpisem ručím za kvalitu – získáváte garanci kvality.